özgüven, kaliteli özel okullar, Ankara başarılı kolejler, Ankara'da eğitimi en iyi kolej, Ankara özel okullar başarı sıralaması, Ankara özel okulları

Çocuğun hayatı üzerinde büyük etkilere sahip olan öz güven, ailede kazanılmaya başlayan ve eğitimle devam eden bir süreçtir. Ankara’da eğitimi en iyi kolej olan Bilişim Kolejinin yetkilileri, çocuklara öz güven kazandırmanın önemine dikkat çekerken aileye düşen sorumluluklara dikkat çekmektedir.

Kendine güvensizlik insanların birçok isteğinden ve arzusundan vazgeçmesine neden olur. Anı kurtarma üzerine odaklanarak, sorumluluk  almaktan kaçma sonucunda yapılması gerekenler hep başkalarına yaptırılır. Çocuklarda kendine güven, ileri ki dönemlerde büyük sorunların önlenmesi adına önemlidir.

özgüven, kaliteli özel okullar, Ankara başarılı kolejler, Ankara'da eğitimi en iyi kolej, Ankara özel okullar başarı sıralaması, Ankara özel okulları

Özgüven Neden Önemli?

Kendine güvenmenin ne kadar önemli olduğu birkaç örnek ile çok daha net bir şekilde anlaşılabilir. Mesela çocuğunuzun mezuniyet töreninde konuşma yapması beklenir. Ancak o, topluluk karşısında konuşmaktan çekindiği için bunu istemeyebilir. Ya da çocuğunuzun tiyatroya karşı bir ilgisi var. Bu nedenle okulundaki tiyatro kulübüne gitmesini isteyebilirsiniz. Ancak burada çocuğunuz için çok büyük bir sorun oluşur. Çocuğunuz izleyici karşısına çıkmak istemediği için tiyatro kulübüne katılmaktan çekinebilir.

Kişinin kendine güvenmemesi bu ve buna benzer birçok durumla sonuçlanır. Küçük yaşta kendine güven problemi yaşayan çocukların ileri ki dönemlerde; sevdiği kişilerle iyi iletişim kuramama, farklı çevrelere girmekten korktuğu için hayalindeki işi yapamama gibi hayatını engelleyici yönde sorunlar yaşadığı gözlenir. Ankara başarılı kolejler içerisinde kaliteli özel okullar arasında yer alan Bilişim Koleji yetkilileri için çocuğun kendisine olan güvenini kazandırmak, uzun bir süreci işaret eder.

özgüven, kaliteli özel okullar, Ankara başarılı kolejler, Ankara'da eğitimi en iyi kolej, Ankara özel okullar başarı sıralaması, Ankara özel okulları

Çocuğun kendine güveni sevme, öğrenme ve üretme gibi alanlarda da daha iyi olmasına yardımcı olur. Öz güvenin temelinde ailedeki durum olmakla birlikte alınan eğitimin de etkisi bulunur. Çocuğun kendisine inanması ve değerli olduğunun bilincinde olması öz güveni oluşturur. Kendisine güvenmesinde ilk adımların ailede atıldığı düşünüldüğünde, aileye büyük sorumluluklar düşmektedir. Çocuğunuzun kendine olan güvenini arttırabileceğiniz bazı yolları kaliteli özel okullar arasında en iyi kolej olan Bilişim Koleji yetkilileri sizler için bir araya getirdi.

Çocuğunuza Karşılıksız Sevgiyi Hissettirin

Çocuğunuzun her ne olursa olsun onu sevdiğinizi ve seveceğinizi bilmesi, kendisine olan güveni artırır. Herhangi bir hata yaptığında ya da yanlış bir tercihte bulunduğunda, sizin ona karşı sevginizde herhangi bir değişikliğin olmayacağını biliyor olması gerekir. Kardeşleriyle ya da başka çocuklarla kıyaslanmaması, sevginizin çocuğunuzdan beklentilere bağlı olarak gösterilmemesi; çocuğunuza olan sevginizi ortaya koyan davranışlardır. Sınavda başarısız olması, kardeşlerine oranla yeteneklerini kullanamaması ya da yanlış seçimlerde bulunması sizin ona yönelttiğiniz ilgiyi etkilememelidir.

İsteklerinizi Açıkça Belirtin

Ankara başarılı kolejler arasında yer alan Bilişim Koleji yetkililerine göre çocukların öz gelişimleri üzerinde en etkili yollardan birisi de isteklerin açık ve net bir şekilde çocuğa belirtilmesi. Çocuğunuzu her zaman bir birey olarak görmeniz ve o şekilde yaklaşıyor olmanız, kendisini değerli hissettirmenin yollarından birisidir. Herhangi bir davranışı yapmasını ya da yapmamasını istediğiniz zamanlarda, ona bunu açık ve net bir şekilde belirtiyor olmanız gerekir. İsteklerini reddetmek ya da davranışlarına kızmak yerine, neden izin vermediğinizi veya yanlış olan davranışı açıklayarak çocuğunuza anlatmanız önemlidir.

Çocuğunuzu Dinleyin

Çocuklarınızla konuşmak kadar onları iyi bir şekilde dinlemek de kendilerini değerli hissettirmenizi sağlayan yöntemlerdendir. Onun ne istediğini, nasıl hissettiğini ve ne düşündüğünü anlayabilmeniz büyük önem taşır. Bunun için çocuğunuzu iyi bir şekilde gözlemliyor olmanız kadar, dinliyor olmanız da çocuğunuzu anlamanızda yardımcı olur.

Dinleme esnasında tüm ilginizi çocuğunuza yönelterek aktif bir dinleme gerçekleştiriyor olmanız gerekir. Anlamadığınız noktaları sorarak ve netleştirerek dinlemeniz, çocuğunuzun düşüncelerine verdiğiniz önemi ortaya koyar. Kendisini önemli hisseden çocuğunuz bu sayede kendine olan güveni sağlamlaştırır.

Korkularını Anlayın

özgüven, kaliteli özel okullar, Ankara başarılı kolejler, Ankara'da eğitimi en iyi kolej, Ankara özel okullar başarı sıralaması, Ankara özel okulları

Ankara başarılı kolejler arasındaki Bilişim Koleji için çocukluk korkuları, çocuğunuzun gelişimini etkileyen unsurlardandır. Yaşa bağlı olarak değişiklik gösteren korkuları iyi bir şekilde anlıyor olmanız önemlidir. Çocuğunuz bazen karanlıktan bazen de yalnız uyumaktan korkabilir. Onun korkularını hafife almak, küçümsemek ya da korkularını yenmesi için zorlamak; çocuğunuzun kendine olan güvenini kaybetmesine neden olabilir. Bunun yerine çocuğunuzun tam olarak neden korktuğunu anlamanız ve onunla konuşarak yanında olduğunuzu hissettirmeniz, kendisini güvende hissetmesine yardımcı olur.

Çocuğunuza Sorumluluk Verin

Anne ve babalar çoğunlukla çocuğunun yapmakta zorlanacağını düşündüğü işleri ona yaptırmayarak yardımcı olduklarını düşünebilirler. Ancak bilinç altında tek başına yapamayacağı ya da başarılı olamayacağı düşüncesi yerleşebilen çocuğun gelişiminde olumsuz izler bırakabilir. Çocuğunuzun güç kazanması ve kendisine olan saygısını arttırmasının yollarından birisi de tek başına bazı şeyleri başarabilmesidir. Problemlerin üzerinden kendilerinin gelmeleri ve yalnız başına da bir şeyler yapabileceğini deneyimlemeleri açısından çocuklarınızı cesaretlendirebilirsiniz. Tek başına giyinebilmesi, sofrayı hazırlarken size yardım etmesi gibi küçük kazanımlarla çocuğunuzun kendine güven kazanmasında yardımcı olabilirsiniz.

Çocuğunuzun Eşyalarına Saygı Duyun

Çocuğunuz kaç yaşında olursa olsun onun da bir birey olduğunu unutmamanız gerekir. Çocuğunuz için alışverişe çıktığınız zamanlarda onun seçimine saygı duymanız ve tercihlerine saygı göstermeniz önemlidir. Hangi oyuncağıyla oynamaya kendisinin karar verebiliyor olması ve istediği zamana kadar da oynayabilmesi, kişilik gelişimi açısından etkilidir. Çocuğunuzun yaşı büyüdükçe ona sormadan oyuncaklarını atmanız ya da başkalarına hediye etmeniz, çocuğunuza kendisini değersiz hissettirebilir. Bu nedenle onun kişisel eşyalarına saygı duyarak, çocuğunuzla konuşmadan bir davranışta bulunmamanız gerekir.

Evde çocuğunuza olan davranışlarınız ona öz güven kazandırsa da okula başlamasıyla çocuğunuz dış çevreyle tanışmaya başlar. Sadece akademik anlamda değil bireysel anlamda da öğrencilerin yetiştirilmesiyle en iyi kolej olunabileceğinin bilincinde olan; Ankara özel okullar başarı sıralaması arasında üst sıralarda yer alan Bilişim Koleji, ana sınıfından liseye kadar tüm öğrencilerine bir birey olduklarının biliciyle yaklaşır. Öğrencilerin düşüncelerine ve isteklerine ilgi duyarak, onların ihtiyaçlarına yönelik çalışmalarda bulunur. Düzenlenen etkinliklerle çocukların kendi becerileri ortaya çıkarılarak, kendilerine olan güvenlerinin arttırılması desteklenir. Öğrenci merkezli eğitim anlayışıyla Bilişim Koleji, Ankara’da eğitimi en iyi kolej olarak eğitime devam etmektedir.

Yorum Yap

Bursluluk Başvuru

En Başarılı Özel Okul Bilişim Koleji

İngilizce eğitim veren kolejler içinde en iyi özel okul olan okulumuz,  Ankara özel okullar listesi içerisinde zirveye yerleşen ve öğrencilerin kalabalıklar içerisinde kaybolmasına izin vermeyen bir kurumdur. Bursluluk sınavları sayesinde öğrenci başarısının karşılığını alabildiğiniz eğitim-öğretim yuvamız, LGS ve YKS başarısı en yüksek olan okuldur.

X