Teknoloji bağımlılığı nedir, teknoloji bağımlısı, teknolojinin zararları, en başarılı okullar, kaliteli okul, kaliteli anaokulları, kreşler

Çocuğunuz Teknoloji Bağımlısı Mı ?

Teknoloji alanında yaşanan hızlı değişimler sonucunda çocuklar dijital çağ içerisinde doğuyorlar ve gelişimlerini sürdürüyorlar. Teknoloji doğru kullanım sağlandığında birçok iyi yanı içerisinde barındırmaktadır. Bunlardan en önemlisi olarak da bilgiye ulaşımı kolaylaştırmış olması gösterilebilir. Ancak yanlış veya fazla internet kullanımı farklı sorunların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Özellikle son dönemlerde sıkça karşımıza çıkmakta olan teknoloji bağımlılığı bu sorunların başında gelmektedir. Teknolojinin doğru kullanılması ve algılanması da ancak ailede ve en başarılı okullar arasından kaliteli okul, kaliteli anaokulları ya da kreşler tarafından verilecek eğitimle sağlanabilir.

Çocuğunuz Teknoloji Bağımlısı Mı ?

 

Teknoloji Bağımlılığı Nedir ?

Teknoloji insan hayatına ciddi manada kolaylıklar sağlamaktadır.  Ancak kişinin kontrolünü kaybetmeden teknolojiyi kullanıyor olması gerekmektedir. Ölçüsüz ve sınırsız teknoloji kullanımı kişiye ciddi zararlar verebilmekte. Teknolojinin zararları açısından bilgilenmek ve çocukların da ona göre hareket etmesini sağlamak gerekmektedir.

İnternet ve teknoloji bağımlılığında da diğer bağımlılıklarda olduğu gibi, teknolojik ürüne ulaşılamadığında yoksunluk yaşanmaktadır.

Teknoloji bağımlılığı nedir, teknoloji bağımlısı, teknolojinin zararları, en başarılı okullar, kaliteli okul, kaliteli anaokulları, kreşler

 

Çocuğunuzun Bağımlı Olduğunu Nasıl Anlayabilirsiniz?

Dijital dünyanın içerisinde doğan çocuklar, teknolojik aletlerle çevrili bir şekilde büyümekteler. Bebeklik döneminden itibaren çeşitli teknolojik araçları kullanarak büyümekteler. Sadece evde değil teknoloji donanımlı okullarla birlikte çocuklar günlerinin büyük bir bölümlerini teknolojiyle iç içe geçirmekteler.

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki; çocuklar teknolojiye günde ortalama olarak beş saat zaman ayırmaktadır. Çocukların erken yaşta kendi cep telefonlarına sahip olmasıyla ise bu süre belirli bir oranda yükselmekte. Kaliteli anaokulları, kreşler ya da okullar sayesinde çocukların bilinçli bir kullanıcı olmaları sağlanmalıdır.  Akıllı telefonlar, tabletler ya da diğer teknolojik cihazların aşırı kullanımı çocuklar üzerinde olumsuz etkilere neden olur.

Çocukların duygusal ve motor becerilerinin yavaşlamasına sebebiyet verdiği için 2 yaşından önceki çocukların, teknolojik cihazlarla olabildiğince az temasa geçmesinde fayda bulunmaktadır. Çocukların özellikle internetle tanışmasından sonra ise teknolojiyi kullanımları belirli zamanlarla sınırlandırılmalıdır.

Okul çağındaki çocuklar için okul rehberlik servisiyle sürekli olarak irtibat halinde kalınmalıdır. Öğrenci merkezli hareket eden kaliteli okul sistemlerinde çocukların gelişimleri sürekli olarak takip altında tutulur.

Çocuğunuzu iyi bir şekilde gözlemleyerek onun, teknoloji bağımlısı olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

 • Çocuğunuz, zamanının büyük bir çoğunluğunu teknoloji ile geçirir ve diğer günlük görevlerini aksatmaya başlar.
 • Kardeşleri ya da arkadaşları ile vakit geçirmek veya dışarıda oynamak gibi aktivitelerde azalma ve isteksizlik gözlenir.
 • Yemek sırasında teknolojik aletler masada yer alır ya da böyle bir talepte bulunulur.
 • Aileden ve arkadaşlardan kopma olur.
 • Teknoloji kullanımı sınırlandığında yoksunluk belirtileri ortaya çıkar ve sinirlenir.
 • Uzun süreli bilgisayar kullanımından dolayı fiziksel sorunlarla karşılaşılır.
 • Geç saatlere kadar teknolojik cihazlarla vakit geçirir ve bu nedenle uyku problemleri yaşanmaya başlar.
 • Özellikle bilgisayarla ilgilenirken zaman kavramını kaybeder.

Nasıl Davranmak Gerekir?

Teknoloji bağımlılığı günümüzde ciddi bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Böyle bir sorunla karşı karşıya olunduğunda öncelikle bazı önlemlerin alınması gerekmektedir. Ancak çocuğun çok uzun vakitleri teknolojiye ayırdığı ve bu durumun engellenemediği zamanlarda bir uzmana danışılmasında fayda bulunmaktadır.

kaliteli okul

Doğru yönlendirmelerle çocukların teknoloji bağımlısı olmaları engellenebilir.

 • Çocuğun doğal yollarla sosyalleşmesi sağlanmalıdır. Arkadaşlarıyla ya da yaşıtlarıyla sosyalleşmesi ve çeşitli aktiviteler gerçekleştirmesi için desteklenmelidir.
 • Sadece ev içerisinde değil çocuğun dış çevrede de teknolojiyi doğru kullanımı takip edilmeli. Kaliteli anaokulları ya da kreşler sayesinde çocukların sosyalleşmesi sağlanmalı.
 • Her çocuğun ilgi duyduğu bir alan vardır. Çocuğun ilgi alanları keşfedilerek yönlendirilmesi yapılmalıdır. Sevdiği sanat ya da spor alanında çalışmalar yapması açısından teşvik edilmelidir.
 • Çocukların internete erişim sağladığı cihazlarda güvenli internet bağlantısı olduğundan emin olunmalıdır.
 • Teknolojinin zararları açısından çocuklar bilgilendirilmelidir. Doğru bilgilendirme ve yönlendirme kaliteli okul anlayışına sahip okulların tercih edilmesiyle sağlanabilir.
 • Çocuğun internet kullanımı denetim altında tutulmalı, eğer sanal arkadaşlıkları varsa onlar tanınmalıdır.

Nasıl Davranmamalı?

Çocukların yanlış ve fazla teknoloji kullanımını engellemek için yapılabilecekler olduğu gibi yapılmaması gerekenler de bulunmaktadır.

 • Çocuklar hiçbir zaman telefon ya da tablet gibi teknolojik cihazlarla avutulmaya veya susturulmaya çalışılmamalıdır.
 • Çocuğun kontrolsüz bir şekilde internette uzun süre vakit geçirmesine izin verilmemelidir.
 • Bilgisayar başında yemek yenmesi ya da yemek esnasında teknolojik cihazların olması engellenmelidir.

1 Yorum

Yorum Yap

Bursluluk Başvuru

En Başarılı Özel Okul Bilişim Koleji

İngilizce eğitim veren kolejler içinde en iyi özel okul olan okulumuz,  Ankara özel okullar listesi içerisinde zirveye yerleşen ve öğrencilerin kalabalıklar içerisinde kaybolmasına izin vermeyen bir kurumdur. Bursluluk sınavları sayesinde öğrenci başarısının karşılığını alabildiğiniz eğitim-öğretim yuvamız, LGS ve YKS başarısı en yüksek olan okuldur.

X