Ankaranın en iyi koleji olan Bilişim Koleji akıl ve zeka oyunları kulübü ile öğrencilerin zeka gelişimini desteklemeyi hedefliyor.

Çocuklarda Duygusal Zeka

Zekanın mantıksal, sözel, görsel, içsel, müziksel, bedensel, ruhsal ve sosyal gibi pek çok açıdan sınıflandırılması mümkündür. Ancak en yaygın olan sınıflandırma IQ (Intelligence-dinamik-zihinsel) ve EQ ( emosyonel- sosyal-duygusal) şeklinde ikiye ayrılmaktadır. Kişisel gelişim ve öğrencilerin başarısı üzerinde etkili olan duygusal zeka son derece önemlidir.

Yapılan araştırmaların neticesinde IQ’nun yaşam ile çok fazla ilişkisinin bulunmadığı sosyal hayatın, sevk ve idarenin tamamen EQ geliştirilerek kazanılan zeka türüdür. Ancak duygusal zekayı ölçen testler ne yazık ki IQ kadar kesin sonuçlar vermemektedir.

çocuklarda duygusal zeka
çocuklarda duygusal zeka

Çocuklarımızda duygusal zekanın neden bu kadar önemli olduğunu araştıracak olursak; duygusal zeka çocuğa kendi duygularını da başkalarının duygularını da başkalarının duygularını da anlama yeteneği sağlar. Mesela, çocuğunuz IQ’su ile yüksek  puanlı ve en iyi derecede bir okula yerleşti diyelim. Çocuğun okulda yaşadığı mutluluğu duygusal zeka belirlemektedir.

Ankaranın en iyi koleji olan Bilişim Koleji akıl ve zeka oyunları kulübü ile öğrencilerin zeka gelişimini desteklemeyi hedefliyor.

Okul arkadaşlarıyla, öğretmenleriyle ve daha sonrası iş arkadaşlarıyla nasıl geçindiğini ya da işini ne kadar sevdiğini IQ’su değil EQ’su belirlemektedir. Burada sevindirici olan şu ki duygusal zeka doğuştan değil, çocukların içinden gelişmektedir. Bu hususta öğretmenlere ve ebeveynlere önemli görevler düşmektedir. Çocuğun doğuştan gelen IQ’su yanında yüksek EQ’lu çocuklar yetiştirmek amaç edinilmelidir. Duygusal zeka pek çok şekilde geliştirilebilir. Örneğin, dikkatlice dizayn oyunlar ve oyuncaklar duygusal zekayı geliştirmek için yardımcı olmaktadır. İyi seçilmiş bir oyun duygusal zekanın gelişmesi açısından önemli olmaktadır.

Duygular, aşırı ve korkunç olabilmektedir. Bu nedenle çok küçük yaştaki çocuklarda oyun ve oyuncak belirlenirken çok fazla dikkatli olunması gerekmektedir. Duygusal zeka eğitiminde seçilen oyuncaklar şu kriterlere uyması gerekmektedir:

  1. Çocuğun duygularını belirlemesine
  2. Çocuğun duygularını düzgün şekilde ifade etmesine
  3. Diğer insanların duyguları konusunda neler söylemek istediğini duymasına ve anlamasına.
çocuklarda duygusal zeka
çocuklarda duygusal zeka

Bu kriterler çocuklarda duygusal zekanın gelişmesinin temelini oluşturmaktadır. Duygusal zeka çocukların yaşamı için çok önemlidir. Mutlu çocuklar, kendini ifade edebilen, başkalarını anlayan, dinleyen, başkalarının duygu ve düşüncelerine saygı duyan çocuklar demektir. Bu durumda IQ’nun yanında duygusal zekanın da gelişmesi mutlu ve başarılı çocukların yetişmesini sağlayacaktır.

Yorum Yap

Bursluluk Başvuru

En Başarılı Özel Okul Bilişim Koleji

İngilizce eğitim veren kolejler içinde en iyi özel okul olan okulumuz,  Ankara özel okullar listesi içerisinde zirveye yerleşen ve öğrencilerin kalabalıklar içerisinde kaybolmasına izin vermeyen bir kurumdur. Bursluluk sınavları sayesinde öğrenci başarısının karşılığını alabildiğiniz eğitim-öğretim yuvamız, LGS ve YKS başarısı en yüksek olan okuldur.

X