Ankaranın en iyi koleji, Ankaradaki anaokulları, kreşler, kaliteli anaokulları, okul seçimi, erken kayıt, kayıt ücreti, özel okullar burs

Korku; heyecan, mutluluk ya da üzüntü gibi doğal ve olağan bir duygu durumudur. Görünen veya görünmeyen bir tehlike anında tüm canlılar, kendilerini koruma içgüdüsüyle korkuyu geliştirirler. Tehlike durumunda uygun tepkilerin verilebilmesi korku sayesinde sağlanır. Ankaranın en iyi koleji olan Bilişim Koleji olarak, çocukluk döneminde karşılaşılan korku durumlarını ve ebeveynlerin bunlara karşı nasıl tepki geliştirmeleri gerektiğini inceledik.

Çocukluk Dönemi Ve Korkuları

 

Gelişim süreci içerisinde ortaya çıkan çocukluk korkularının büyük bir çoğunluğu doğaldır. Karşılaşılan bu korku durumları çocuğun gelişim dönemine veya yaşına bağlı olarak değişiklikler gösterebilir. Çocuğun karşılaştığı korkularla baş edebilmeyi öğrenmesi, gelişim süreci açısından da son derece önemlidir.

Korku bir kişiye, nesneye ya da duruma bağlı olarak ortaya çıkabilir. Korkunun sahip olduğu en önemli özellik, korkuya neden olan uyaranın beklenmeyen bir anda aniden ortaya çıkmasıdır. Kişinin içinde bulunduğu çevrenin koşullarına, korkuya neden olan uyaranın şiddetine, o anda sahip olunan psikolojik ve fizyolojik duruma ve de geçmişteki yaşantılara bağlı olarak korkunun oluşumu değişiklik gösterir.

Bilinmeyen ya da beklenmeyen olaylar ve durumlar korkunun gelişmesini sağlar. Bebeklik dönemi içerisindeyken bilinmeyen nesneler, yabancı kişiler ya da gürültüler bebek için bir korku nedenidir. Bebeğin 9. aya gelmesinden sonra anneden ayrılma korkusu da ortaya çıkar.

2-3 Yaş Korkuları

2 ve 3 yaş aralığındaki çocuklarda korku durumu yoğun olarak yaşanır. Bunun en önemli nedeni de çocuğun daha önce fark edemediği ya da anlayamadığı durumları kendisine birer tehdit olarak algılamasından kaynaklanır. Karanlıktan, kediden, köpekten, yüksek seslerden, yalnız kalmaktan ya da gök gürültüsü gibi farklı şeylerden korkma durumu gözlenebilir. Bu yaş grubundaki çocuklarda somut durumların dışında hayal edilen olaylarda korku kaynağı olabilir. Hayal gücü gelişmekte olan çocukların, bu durum korkularına da yansır.

3-6 Yaş Korkuları

Bu dönem içerisindeki çocuklarda karanlıktan, doktordan, öcüden, çizgi filmlerdeki kötü karakterlerden ya da dilenciden korkarlar. Masalların da etkisiyle imgelemeye dayalı nesnelerden korku gözlenir. Çevreyle etkileşimi ve deneyiminin artmaya başlamasıyla bilişsel, duygusal ve zihinsel gelişiminin artmasıyla çocuk korkularla baş edebilmeyi öğrenir. Dış dünyayla daha fazla tanışma fırsatı bulunan bu dönem içerisinde çocukların gelişimleri aileler, kreşler ya da ana sınıflarındaki öğretmenler tarafından yakından takip edilmelidir.

6 Yaş Korkuları

İlkokula da başlamış olmanın etkisiyle gerçek ve hayali ayırt edebilmeyi öğrenen çocuğun korkularında azalma görülür. Bu dönem içerisinde çocuklarda toplum tarafından beğenilmeme, okuldaki başarısızlık ya da içerisinde bulunduğu ortamla ilgili korkular yaşanır. Çocuğun yaşı büyüdükçe korkularında da ciddi oranda azalma olur.

Korku Durumunda Ailenin Vermesi Gereken Tepkiler

Çocuğun korkusunun ana sebebini öğrenmek ve bu korkunun gelişimsel nedenlerden kaynaklanıp kaynaklanmadığını anlamak önemlidir. Eğer ailede biri  olduğunda ondan korkuyorsa ya da ailenin yanlış bir tutumuna bağlı olarak tepki geliştiriyorsa, ailenini tutumunda değişikliğe gitmesi gerekir.

Anlatmak yetişkinlerde olduğu gibi çocuklarda da büyük bir rahatlama sağlar. Bu nedenle çocukla korkuları üzerine konuşulabilir. Çocuktan resimle korkularından bahsetmesi de istenebilir. Yapılan resme bağlı olarak konuşmak da çocuğun kendisini daha rahat hissetmesine yardımcı olur.

Çocuğun kendisini güvende hissetmesi, korkularının azalmasında etkilidir. Bu da ancak çocuğun anlaşıldığını bilmesiyle mümkün olabilir. Çocuğun korkularını hafife almak ya da dalga geçmek, kendisini çok daha fazla kötü hissetmesine neden olur.

Ankaranın en iyi koleji, Ankaradaki anaokulları, kreşler, kaliteli anaokulları, okul seçimi, erken kayıt, kayıt ücreti, özel okullar bursSarılmak ya da öpülmek gibi temas haller her yaştan insanın tedirginliğini alan bir durumdur. Çocukta korku gözlendiğinde ona sarılmak, kendisini güvende hissederek korkusunun azalmasını sağlar.

Çocuğun o an yaşadığı korku durumunun gelişimden kaynaklı ve geçici bir süreç olduğu unutulmamalıdır. Bu nedenle korkusunun üzerine gidilerek, onu yenmesi açısından zorlanmaması gerekir. Örneğin; karanlıktan korkan bir çocuk, bu korkusunu yenmesi için tek başına karanlık bir odada kalmaya zorlanmamalıdır.

Çocuğun gelişimi açısından yaşıtlarıyla bir arada olması ve böylece korkularını azaltması mümkündür. Ancak bu noktada okul seçimi sırasında dikkat edilmesi gereken bazı durumlar vardır. Kaliteli anaokulları ve kreşler arasından seçim yapıldıktan sonra çocuğun iyi bir şekilde gözlemlenmesi ve sürekli olarak öğretmenlerle iletişim halinde kalınması gerekir.

Hayal gücünden de kaynaklı olarak geceleri çocuklarda daha fazla korku durumu yaşanır. Uykuya geçme sürecini de etkileyen bu korkularla başa çıkabilmek için gece yatmadan önce çocukla konuşmak ya da hikaye anlatmak, çocuğun rahatlamasına yardımcı olur. Böylece çocuk, uykuya çok daha rahat ve huzurlu geçer.

Tüm bu korku süreçleri normal olmakla birlikte, çocuğun günlük yaşamını engelleyen bir boyuta ulaşabilir. Çocuğun yaşamını olumsuz anlamda etkilemeye başlayan korkular için bir uzmana danışarak yardım istemek, çocuğun gelişimi açısından çok daha faydalı olacaktır.

Ankaranın en iyi koleji Bilişim Koleji olarak, özellikle anasınıfı eğitiminde çocukların gelişimlerini yakından takip ederek, korku durumlarında onları anlamaya yönelik çalışmalar yürütmekteyiz. Ankaradaki anaokulları ve kreşler arasında bu yaklaşımımızla öne çıkarak, eğitim koçlarımız tarafından ailelere bilgilendirmeler yapılmaktadır.

2 Yorumlar

Yorum Yap

Bursluluk Başvuru

En Başarılı Özel Okul Bilişim Koleji

İngilizce eğitim veren kolejler içinde en iyi özel okul olan okulumuz,  Ankara özel okullar listesi içerisinde zirveye yerleşen ve öğrencilerin kalabalıklar içerisinde kaybolmasına izin vermeyen bir kurumdur. Bursluluk sınavları sayesinde öğrenci başarısının karşılığını alabildiğiniz eğitim-öğretim yuvamız, LGS ve YKS başarısı en yüksek olan okuldur.

X