2020'de Ankara'da en başarılı okullar arasında okul döneminde hastalıklardan korunma yolları ve hijyen kuralları ile salgın hastalık riskini azaltıyoruz.

Geçmişte meydana gelen ve günümüzde de sıklıkla karşılaşılan virüslerin neden olduğu salgın hastalıklardan korunabilmek adına Dünya Sağlık Örgütü (WHO/DSÖ) ve T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen önlemler bulunmaktadır. Bu önlemler sayesinde Domuz Gribi, Kuş Gribi, SARS ve Korona (CORONA) gibi pek çok salgın hastalığa yakalanma riski en aza indirilebilmektedir.

2020’de Ankara’da en başarılı okullar arasında yer alan Bilişim Eğitim Kurumları olarak, öğrencilerimizin başarılı bir eğitim öğretim dönemi geçirmelerini desteklemekteyiz. Başarı üzerinde belirleyici rol oynayan unsurlardan birisinin de sağlık olduğunun farkında olarak, Dünya Sağlık Örgütü tarafından önerilen hijyen kuralları dikkate alınmaktadır. Uygulamakta olduğumuz, okul döneminde hastalıklardan korunma yolları ve hijyen kuralları ile öğrencilerimizin sağlıklı bir eğitim dönemi geçirmesini hedeflemekteyiz. Bununla birlikte hastalık gibi sorunları en aza indirmede velilerimize ve öğrencilerimize de bazı görevler düşmektedir.

Hastalıktan Korunma Yolları Nelerdir?

hastalıklardan korunma yöntemleri 2020'de Ankara'da en başarılı okullar

HES Kodu Nedir?

T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından geliştirilmiş olan HES Kodu, Covid test sonucu pozitif olan ya da pozitif bir hasta ile teması bulunan kişilerin tespitinin yapılmasını sağlamaktadır. Okullarımıza giriş esnasında HES Kodunun gösterilmesi zorunludur. Sağlık Bakanlığı tarafından takip altında olan hasta ya da temaslıların okullarımıza alımı yapılmamaktadır.

HES Kodu Nasıl Alınır?

HES kodu üç yöntem ile alınabilmektedir.

HES kodunuzu;

 • Hayat Eve Sığar Mobil Uygulaması ( IOS ve Android) ile,
 • 2023 kısa numarasına göndereceğiniz SMS ile;
  • HES yazıp aralarında boşluk bırakarak sırasıyla; T.C. Kimlik Numarası, T.C. Kimlik Seri Numarasının son 4 hanesi ve paylaşım süresi (gün sayısı olarak) yazarak ve 2023’e SMS göndererek,
  • Mavi Kartlı veya TC kimlik numarası 97, 98, 99 ile başlayan kişiler; HES yazıp aralarına boşluk bırakarak sırasıyla; T.C. kimlik numarası, doğum yılı ve paylaşım süresi (gün sayısı olarak) yazarak ve 2023’e SMS göndererek,
  • T.C. Kimlik veya Yabancı Kimlik (99,98,97 ile başlayan) Numarası bulunmayan kişiler için Pasaport bilgileri ile; HES yazıp aralarında boşluk bırakarak sırasıyla, Uyruk, Pasaport Seri Numarası, Doğum yılı, Soyadı yazarak 2023’e SMS göndererek,
 • e-Devlet ile,
  • e-Devlet üzeriden buraya tıklayarak,
  • e-Devlet üzerinden HES Koduna ait işlemler; üretme, silme, sorgulama ve detaylarını görüntüleme işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.
  • 18 yaş altı çocuklarınız için HES kodunu e-Devlet ya da Hayat Eve Sığar Mobil Uygulaması üzerinden oluşturabilirsiniz.

alabilirsiniz.

              hastalıklardan korunma yöntemleri 2020'de Ankara'da en başarılı okullar
Sağlık Bakanlığı ve DSÖ Tarafından Önerilen Önlemler

T.C. Sağlık Bakanlığı ve Dünya Sağlık Örgüt tarafından paylaşılan bilgilerde, özellikle virüslerden kaynaklı salgın hastalıklardan korunma yöntemleri belirtilmektedir.

 • El hijyeni salgın hastalık dönemlerinde özellikle önem kazanmaktadır. Bu nedenle eller sabun ve su yardımıyla en az 20 saniye boyunca yıkanlıdır. Su ya da sabunun olmaması durumlarında da alkol bazlı el dezenfektanlarından yararlanılmalıdır.
 • Ellerin temizliğinden emin olunmadan ağız, göz ve burunlarla eller temas ettirilmemelidir.
 • Özellikle toplu taşıma gibi kalabalık alanlarda dikkat edilmeli ve hasta insanlarla mesafe korunmalıdır. Bu mesafe mümkünse en az 1 metre olmalıdır.
 • Öksürme ve hapşırma gibi durumlarda burun ve ağız tek kullanımlık kağıt mendiller yardımıyla örtülmelidir. Kağıt mendilin bulunmadığı durumlarda dirsek içi de kullanılarak virüslerin yayılması önlenebilir.
 • Salgın durumlarında kalabalık ortamlardan kaçınılması, kalabalık alanlara girme durumunda ise ağız ve yüzün kapatılması ve mümkünse tıbbi maskelerin kullanılması önerilmektedir.

Okulumuzda Yürütülen Çalışmalar

En başarılı okullar arasında yer alan Bilişim Koleji içerisinde öğrencilerimizin sağlıklı koşullarda eğitim görmeleri temel hedefler arasında yer almaktadır. Bu nedenle pek çok çalışmalar yürütülerek, okullarımızda herhangi bir salgın hastalık olasılığı en aza indirgenmektedir.

 • Güvenli okul anlayışıyla yürüttüğümüz çalışmalarla hijyen koşullarımızı en üst seviyede tutmaktayız. Okullarımız gün içerisinde öğrencilerimiz dersteyken sürekli olarak temizlenmekte ve öğrencilerimizin ihtiyacı olan tek kullanımlık selpaklara erişimleri sağlanmaktadır.
 • Öğrencilerimiz okula girişte HES Kodu kontrolü yapıldıktan sonra okula alınmaktadır. Benzer uygulama düzenli bir şekilde öğretmenlerimiz dahil olmak üzere tüm personelimize uygulanmaktadır.
 • Öğrencilerimizin ateşleri ölçülerek, sağlık durumları yakından takip edilmektedir.
 • Hijyen kuralları uygulanarak ve bunları öğrencilerimize de öğretmekle birlikte, sınıflarımızı düzenli olarak havalandırarak, virüs ve bakterilerden arındırılmış bir okul ortamı hedeflemekteyiz. Bu noktada teneffüslerde ve ders bitimlerinde sınıflarımızın düzenli olarak havalandırılması gerçekleştirilmektedir.
 • Bağışılık sisteminin hastalıklardan korunmadaki öneminin bilinciyle hareket ederek, öğrencilerimizin düzenli olarak beslenmelerini sağlanmaktadır. Kendi yemekhanemizde hijyen kurallarına uyarak hazırladığımız yemeklerimizin yanında öğrencilerimize meyve, yoğurt ve ayran vererek; öğrencilerimizin bağışıklıklarını güçlendirmede rol oynamaktayız.
 • Öğrenci merkezli eğitim anlayışımız gereğince tüm öğrencilerimiz kontrolümüz altında olup, sağlık durumları da yakından takip edilmektedir. Buna göre; ateşi çıkan, kendisini iyi hissetmeyen ya da rahatsızlanan öğrencilerimize ilk yardım konusunda eğitim almış öğretmenlerimiz tarafından müdahale edilmektedir.
 • Okul içerisinde hastalanan bir öğrencimiz olduğunda hızlı bir şekilde velilerimiz ile iletişime geçilerek, durum bilgilendirilmesi yapılmaktadır. Gerekli durumlarda ise en yakın sağlık kuruluşuna öğrencilerimiz ulaştırılmaktadır.

Velilere Düşen Sorumluluklar

2020’de Ankara’da en başarılı okullar arasında yer alan Bilişim Koleji olarak, velilerimiz ile iş birliği içerisinde olmanın öneminin bilinciyle ilerlemekteyiz. Okul döneminde hastalıklardan korunma yolları içerisinde öğrencilerimizin sağlıkları için farklı tedbirlerle önlemlerimizi almaktayız. Bunun yanında özellikle okul sonrasında da velilerimizle birlikte öğrencilerimizin sağlıkları için çalışmalar gerçekleştirmekteyiz.

 • Velilerimiz, hastalıklardan korunma yöntemleri konusunda her zaman rehber öğretmenlerimizle iletişime geçerek bilgi edinebilirler,
 • Öğrencilerimizin bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi açısından okulumuzla iş birliği yapabilirler,
 • Rahatsızlanan öğrencilerimiz için rehber öğretmenlerimizle iletişime geçilerek, öğrencilerimizin evde istirahatini sağlayabilirler. Bu konuda öğrencilerimizin eksik kaldığı derslerin çalışmaları için de okulumuz velilerimizle ortak bir şekilde çalışmaktadır.

Hastalıklardan Korunma Yolları

Okulumuzda yürüttüğümüz çalışmalara paralel olarak, velilerimizden beklentilerimiz şu şekildedir:

 • Okullarımızda öğretilen bilgilere paralel olarak, okul dışarısında da öğrencilerimiz tarafından hijyen kuralları uygulamalıdır. Özellikle dışarıdan eve girildiği zamanlarda en az 20 saniye boyunca sabun yardımıyla ellerinin yıkandığına emin olunmalıdır.
 • Vücut direncinin ve bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde beslenme büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle öğrencilerimizin düzenli olarak beslenmelerine; sebze, meyve ve yoğurt tüketmelerine özen gösterilmelidir.
    hastalıklardan korunma yöntemleri 2020'de Ankara'da en başarılı okullar
 • Sağlıklı bir uyku düzeni, beslenmeden sonra vücudun direncini artıran en büyük etkenlerden birisidir. Çocukların erkenden yatarak, uykularını almaları sağlanmalıdır.
 • Vücut sağlığı kadar psikolojik olarak da öğrencilerimizin sağlığı önem taşımaktadır. Bu nedenle öğrencilerimizin telefon ve bilgisayarlarda vakit geçirirken girdikleri sitelere dikkat edilmelidir. Özellikle yaşanan salgın hastalık sürecinde öğrencilerin, sosyal medya ve web sitelerinden yanlış bilgi edinmelerinin önüne geçilmelidir.

Unutulmamalıdır ki hastalıklardan korunma yöntemleri, veli – öğrenci – okul üçgeni içerisindeki iş birliği ile sağlıklı bir şekilde işleyebilmektedir.

2 Yorumlar

Yorum Yap

Bursluluk Başvuru

En Başarılı Özel Okul Bilişim Koleji

İngilizce eğitim veren kolejler içinde en iyi özel okul olan okulumuz,  Ankara özel okullar listesi içerisinde zirveye yerleşen ve öğrencilerin kalabalıklar içerisinde kaybolmasına izin vermeyen bir kurumdur. Bursluluk sınavları sayesinde öğrenci başarısının karşılığını alabildiğiniz eğitim-öğretim yuvamız, LGS ve YKS başarısı en yüksek olan okuldur.

X