İkinci dönem 7 Şubat 2022 tarihinde başladı. İkinci ara tatil (İlkbahar ara tatili) 11-15 Nisan 2022 arasında gerçekleşecek.

ARA TATİL NE ZAMAN, ARA TATİL KAÇ GÜN?

İkinci dönem 7 Şubat 2022 tarihinde başladı. İkinci ara tatil (İlkbahar ara tatili) 11-15 Nisan 2022 arasında gerçekleşecek.

Okullarda 6 Eylül 2021 tarihinde 2021-2022 Eğitim- Öğretim dönemi yüz yüze eğitimlere başlanmıştı. Pandemi nedeniyle çeşitli tedbirler alınarak okullarda yüz yüze eğitim devam etti. 1.yarıyıl döneminin ardından tedbirler devam edecek şekilde 2. Yarıyıla başlandı.

 

İlk dönem ortasında olduğu gibi 2. Dönem ortasında da eğitime 1 haftalık ara verileceği Milli Eğitim Bakanlığı ( MEB) tarafından dönem başında açıklanmıştı. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından 2021-2022 yılı eğitim-öğretim çalışma takvimine göre güncel tatil sisteminde öğrenciler yılda 4 kez tatil yapıyor.

 

Okullar 6 Eylül 2021’de açılmıştı. İlk ara tatil (Sonbahar ara tatili) 15 Kasım 2021 Pazartesi günü başlamış, 19 Kasım 2021 Cuma günü sona ermişti. Birinci dönem 21 Ocak 2022 tarihinde sona ermişti.

İkinci dönem 7 Şubat 2022 tarihinde başladı. İkinci ara tatil (İlkbahar ara tatili) 11-15 Nisan 2022 arasında gerçekleşecek. 18 Nisan 2022’de başlayacak 4.periyot dönemi, 17 Haziran 2022 tarihinde tamamlanarak 11 haftalık yaz tatiline geçilecek.

 

11-15 Nisan 2022 tarihlerinde 3.periyot dönemi ardından eğitime verilen 1 haftalık ara, İkinci ara tatil (İlkbahar ara tatili) gerçekleşecek. 18 Nisan 2022 tarihinde ise eğitime 4.periyot olarak devam edilecek. 17 Haziran 2022 tarihinde ise okullar kapanacak. Bu tarihten 12 Eylül 2022 tarihine kadar ise yaz tatili olacak.

 

ARA TATİLİ NASIL DEĞERLENDİREBİLİRİZ?

İkinci dönem 7 Şubat 2022 tarihinde başladı. İkinci ara tatil (İlkbahar ara tatili) 11-15 Nisan 2022 arasında gerçekleşecek.

Pandemide sürecinde alınan önlemler kapsamında uygulamaya konulan periyot tatilleri (ara tatiller) hem öğrencinin dinlenmesi hem de eksiklerini kapatabilmesi adına bir fırsat niteliğinde. Öğrencilerimizin periyot tatilini en verimli nasıl değerlendirebileceğine birlikte göz atalım.

 

-Öncelikle her çocuğun dinlenme şeklinin birbirinden farklı olduğunu göz önünde bulunduralım. Çocuğunuz kendisi nasıl dinleneceğine karar verebilir. Kimisi müzik dinleyerek kimisi resim çizerek dinlenebilir. Çocuklarımıza kararlarında saygılı olmak önceliğimiz olmalıdır.

 

-Dinlenmenin yanı sıra çocuğunuzun eğlenmeye de ihtiyacı olacaktır. Oyuncaklarla oynamak, parkta arkadaşlarıyla vakit geçirmek gibi aktiviteler çocuğun enerjisini atmasına da yardımcı olacaktır.

 

-Öğrencilerin mevcut bilgilerini tekrar etmesi veya eksik fark edip tamamlaması periyot tatiline dahil edilebilir. Burada en önemli konu çocuğun çalışması, dinlenmesi ve eğlenmesini ne kadar süreyle gerçekleştirdiği.bu etkinlikler arasında denge olması ve süreler hakkında ebeveyn ve çocuğun beraber karar vermesi daha sağlıklı olacaktır.

 

-Okul öncesi dönemdeki çocuklar; kum, oyun hamuru, plastik gibi malzemeleri oyunlarında kullanabilirler. Kağıt, kalem, boya, yapıştırıcı, makas gibi malzemelerin kullanıldığı aktiviteler ise yaratıcılıklarını geliştirecektir. Top oyunları, saklambaç, park oyunları gibi oyunlarla bedensel enerjisini atabilirler. Masal dinlemek, hikaye anlatmak, şarkı söylemek, dans etmek gibi aktiviteler de bu yaş gruplarının keyifle yapabileceği aktivitelerdendir.

 

-İlkokul dönemindeki çocuklar; kitap okumak, müzik dinlemek, film izlemek, maça gitmek, futbol ve basketbol oynamak, yüzmek gibi spor faaliyetlerine katılmaktan keyif alabilirler.

 

-Gençlik dönemindekiler ise; arkadaş veya bir arkadaş grubu ile birlikte vakit geçirmek, arkadaşlarıyla sohbet etmek, piknik yapmak, sinemaya gitmek, tiyatroya gitmek, gezilere katılmak, kamp hayatı, izcilik gibi aktiviteleri tercih edebilir.

 

-Bunların dışında ailecek yürüyüşler düzenleyebilir aile içi iletişiminizi geliştirebilirsiniz. Hareketli yaşam hem vücudunuza hem ruhunuza iyi gelecektir. Havaların ısınması ve normalleşme sürecinin etkileriyle doğada ve açık havada vakit geçirmek kolaylıkla tercih edilebilecek bir alternatifir.

İkinci dönem 7 Şubat 2022 tarihinde başladı. İkinci ara tatil (İlkbahar ara tatili) 11-15 Nisan 2022 arasında gerçekleşecek.

-Kendi şehrinizi keşfedebilir, tarihi ve kültürel zenginlikleri tanıyabilirsiniz. Yaşadığımız yeri tanımak çocuğun etrafına farklı bir bakış açısıyla bakmasını öğretecektir.

 

-Ailecek veya arkadaşlarla kutu oyunları oynanabilir. Bu oyunlar eğlenceli vakit geçirmenin vazgeçilmezidir.

 

-Mutfak aktivitelerine katılarak kekler, kurabiyeler, yemekler hazırlanabilir. Böylece hem vakit geçirmiş, hem iletişimi arttırmış olacak, hem de birlikte bir şeyler üretebilmenin keyfine varacaksınız.

 

-Okuma saatleri belirleyebilir ailecek okuma etkinlikleri düzenlenebilir. Bu etkinliği sürekli hale getirerek kalıcılığını sağlayabilirsiniz.

 

-Bir film seçilerek aile üyeleriyle film izlenebilir. Patlamış mısır film izlerken eğlenceli bir atıştırmalık olacaktır:)

 

-Çocukların ilgisini çekebilecek aynı zamanda da kültürel birikimlerini arttıracak atlas oyunu her dönemin vazgeçilmezidir. Atlastan bir ülke ya da haritadan şehir bulma oyunları interaktif ve eğlenceli bir seçenektir.

 

Yenilikçi eğitim anlayışımızı 4.periyot döneminde de siz değerli öğrencilerimizle eğitime kaldığımız yerden sürdüreceğiz. Ankara’daki en başarılı okullar içinde ilk sıralarda yer alan Bilişim Eğitim Kurumları ailesi olarak öğrencilerimize ara tatilde iyi dinlenmeler dileriz.

 

 

Yorum Yap

Bursluluk Başvuru

En Başarılı Özel Okul Bilişim Koleji

İngilizce eğitim veren kolejler içinde en iyi özel okul olan okulumuz,  Ankara özel okullar listesi içerisinde zirveye yerleşen ve öğrencilerin kalabalıklar içerisinde kaybolmasına izin vermeyen bir kurumdur. Bursluluk sınavları sayesinde öğrenci başarısının karşılığını alabildiğiniz eğitim-öğretim yuvamız, LGS ve YKS başarısı en yüksek olan okuldur.

X