Eğitim koçluğu, başarı koçluğu, Ankara'da özel okullar, deprem ve kriz yönetimi, çocukların olumsuz etkilenmesi durumunda yapılacaklar, medya ve iletişim

İletişim

Bilişim Eğitim Kurumları olarak, şiddet veya doğal afet gibi durumların sadece yaşayan bireylerin üzerinde etki bırakmadığını, bütün bir toplumu etkilediğini farkında olarak ilerlemekteyiz. Özellikle medya ve iletişim araçlarından bu gibi durumlara fazlasıyla maruz kalan çocukların üzerinde, yoğun etkileri gözlenebilmektedir. Bilişim Koleji Rehberli Birimi ve Eğitim Koçluğu, başarı koçluğu sisteminde yer alan öğretmenlerimizle, öğrencilerimizi yakından takip etmekteyiz. Ancak Ankara’da  özel okullar arasında yaptığımız bu çalışmaların yanında, tüm anne ve babaların da çocuklarda oluşabilecek korkuya karşı izlemeleri gereken yollar bulunmaktadır.

Eğitim koçluğu,

Kriz durumlarında ilk olarak yapılması gereken, çocukların iyi bir şekilde anlaşılmasıdır. Bu noktada çocuklarla sağlıklı bir iletişim kurmanın önemi tekrar ortaya çıkmaktadır.

Bilişim Koleji eğitim koçluğu – başarı koçluğu –  ve rehberlik merkezindeki yetkili öğretmenlerimiz, kriz durumlarında çocuklarla nasıl iletişim kurulmasıyla ilgili bilgi paylaşımında bulundu.

Çocuğunuzun büyük oranda sizi örnek aldığını ve sizden etkilendiğini unutmamanız gerekir. Korumasın olan ve kendisinin güvende olduğunu hissetme ihtiyacı duyan çocuğunuz için sizin sakin kalmanız büyük önem taşır. Bu nedenle özellikle çocuğunuza karşı güven veren tavrınızı korumaya çalışmanız gerekir.

Yaşanan olaylar çocuğunuzun dikkatini çekebilir ve daha fazlasını öğrenmek için merak duygusunu harekete geçirebilir. Olaylarla ilgilenmesi sonucunda size konuyla ilgili sorular yöneltmesi, dikkat etmeniz gereken önemli noktalardan biridir. Çocuğunuzun sorduğu soruyu dikkatle cevaplandırmanız ve sadece anlayabildiği kadarını anlatmanız gerekir. Her şeyi anlamlandırabiliyor olmasına rağmen çocuğunuzun bir yetişkin olmadığını ve olaylara sizin gibi yaklaşamayacağını aklınızdan çıkarmayın.

Medya ve iletişim araçlarında yoğun bir şekilde yaşanan durumla ilgili paylaşımda bulunabileceğinden dolayı, çocuğunuzun hangi içeriklere maruz kaldığını dikkatli bir şekilde takip etmeniz gerekir. Yaşanan olaylar ya da doğal afet hakkında paylaşılan yanlış, korkutucu veya abartılı bilgiler çocuğunuzun çok daha fazla etkilenmesine neden olabilir. Merak ettiği konularla ilgili çocuğunuzun aynı soruları tekrar sorması durumunda

Ankara’da özel okullar arasında yer alan Bilişim Koleji, rehberlik birimi ve eğitim koçluğu sistemi yetkililerinin daha önce de belirttiği gibi korku durumunda yapılması gereken en önemli tepkilerden birisi çocuğu doğru bir şekilde anlamaktır.

Yaşanan olaylar çocuğunuzu da etkileyebileceğinden dolayı, hissettiklerini ve düşündüklerini anlatma ihtiyacı hissedebilir. Bu durumda çocuğunuzu dinleyerek, anlatmak istediklerini yargılamadan anlamaya çalışmanızda fayda vardır. Çocuğunuzun duyduklarından ya da gördüklerinden etkilendiğini hissettiğinizde çocuğunuzla aranızdaki güven bağının tekrar kurulmasını sağlayın ve ona sevginizi hissettirin. Unutmayın ki sevgi ve güven duygusu en iyi sarılarak aktarılır.

Kaygı durumunda pek çok fiziksel belirtiler de gözlenebilir. Çocuğunuzu yakından takip ederek bu durumların gözlenip gözlenmediğine dikkat edin. Baş ya da karın ağrısı gibi fiziksel belirtilerin yanında çocuğunuzun davranışlarında da değişiklikler gerçekleşebilir. Nedensiz aşırı ağlama veya aşırı hareketlilik gibi farklı durumlarla karşılaştığınızda çocuğunuzun kendini ifade etmesine yardımcı olun. Hissettiği korkudan dolayı, çocuğunuz uyku sorunları yaşayabilir. Çocuğunuz uykuya geçmede zorlanabilir ya da kabus görerek uykusundan uyanabilir. Duygularını ve hissettiklerini isimlendirmede zorlanabileceğini unutmayın ve korkmasının ya da endişe duymasının normal olduğunu çocuğunuza anlatın.

Çocukların korkmasının ve kaygı duymasının en büyük nedeninin, kendisini güvende hissetmemek olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Kendini güvende hissetmediği için sizden ayrılmakta isteksiz davranabilir ya da okula gitmek istemeyebilir. Özellikle küçük yaştaki çocuklar için böyle bir durumda onun kendini daha rahat hissetmesini sağlayabilirsiniz. Gerekirse sevdiği bir oyuncağı ya da size ait bir eşyayı yanında götürmesine izin verebilir, böylece kendini daha güvende hissetmesine yardımcı olabilirsiniz.

Çocukların kendileri kadar hassas yapıda olan psikolojileri, karşı karşıya kaldıkları medya içeriklerinden olumsuz yönde etkilenebilir. Okuldaki rehberlik ve başarı koçluğu sisteminde yer alan öğretmenlerinizden her zaman yardım alabilir, çocuğunuzun kendini güvende hissetmesini sağlayabilirsiniz. Eğitim koçluğu içerisindeki öğretmenlerimiz, çocuklarınızı birebir yakın takip altında tutarken, kriz durumlarında yol gösterici olmaktadır.

Yorum Yap

Bursluluk Başvuru

En Başarılı Özel Okul Bilişim Koleji

İngilizce eğitim veren kolejler içinde en iyi özel okul olan okulumuz,  Ankara özel okullar listesi içerisinde zirveye yerleşen ve öğrencilerin kalabalıklar içerisinde kaybolmasına izin vermeyen bir kurumdur. Bursluluk sınavları sayesinde öğrenci başarısının karşılığını alabildiğiniz eğitim-öğretim yuvamız, LGS ve YKS başarısı en yüksek olan okuldur.

X