Ankara özel okulları arasında yer alan kolejimizde çocukların genel ve okul başarısını artırmanın yolları anne babalar iyi bir eğitim ve başarı sunmak.

Herkes çocuğunun hayatta başarılı olmasını ister. Ankara özel okulları arasında yer alan Bilişim Koleji olarak, öğrencilerimizin başarılarını desteklemek için çalışmalarımıza yön verirken, anne ve babalar da çocukların iyi bir eğitim alarak seçkin bir üniversiteye gitmesine yardımcı olabilir. Yaşamdaki gerçek başarı ve mutluluk; yaratma, sebat etme, yaşamın zorluklarına göğüs germe ve başkalarıyla sağlıklı iletişim kurarak çalışabilmekten geçer. Çocuklara bu becerileri bebeklikten itibaren kazandırmak genel ve okul başarısını artırmanın yolları arasındadır.

Genel ve Okul Başarısını Artırmanın Yolları

okul başarısını artırmanın yolları ve iyi bir eğitim

Yönetme İşlevi Becerilerini  Güçlendirmek

Yönetme işlevi becerileri; dikkat etme, planlama, sorun giderme, çoklu görev yapabilme, duyguları kontrol etme, müzakere etme ve hazzı geciktirme gibi koşulları kontrol etme becerileridir. Bu beceriler çocukların büyüdükçe öğrendikleri becerilerken aynı zamanda öğretilebilecek ve pekiştirilebilecek becerilerdir. Ebeveynlerin çocuklarıyla yapabilecekleri, bazı aktivite ve oyunlarla bu yetenekler geliştirilebilir. Bu aktive oyunların çoğu kendi hayal gücünü kullanmaya ve başkalarıyla etkileşime girme gibi becerileri geliştirmeye yardımcı olmaktadır. Ancak etkin olarak fayda sağlanabilmesi için dikkat dağıtıcı cihaz ve araçların kapatılması gerekir. Çocukların bu oyunlara odaklanması sağlanarak maksimum fayda elde edilebilir. Günümüzdeki teknolojik bağımlılık ile birlikte, çocukları bu araçlardan uzak tutmak zor gibi görünse de çocuklarla geçirilen kaliteli zaman artırılarak ve kısıtlamalı prensipler getirilerek bu konuda başarı da artırılabilir.

Çocukların Bağımsız ve Zaman Zaman Başarısız Olmalarına İzin Vermek

Son yıllarda birçok ebeveyn çocuklarının bağımsızlığını sınırlamaktadırlar. Önceki yıllara göre daha korumacı bir tavır sergileyen anne ve babaların çoğu bu sınırlamaları, çocuklarının güvenliğini istemek ve sağlamak gibi haklı sebeplerden yapmaktadırlar. Fakat unutulmaması gereken bir gerçek var ki; çocuklar etrafındaki dünyayı asla keşfedemedikleri ve kendileri için seçim yapamadıkları takdirde bağımsız yetişkinler haline gelemezler. Bu kaçınılmaz gerçek doğrultusundan yola çıkarak çocukların en azından zaman zaman yaptıkları seçimlerde yanlışlar yapacaklarını bilmek önemlidir.

Ankara özel okulları arasında yer alan Bilişim Koleji olarak, hayatı yapılan hatalardan öğrenmenin yapılan en iyi öğrenme olduğunu düşünüyoruz. Bu öğrenime erken başlandığında, çocuğa aynı anda güvenlik becerileri de öğretilmiş olur ve kararlarında rahat bırakma zamanı geldiğinde hazır ve güvende olurlar. Çocukların hata yapma süreçlerinde her zaman bu sürecin içinde bulunmak, müdahale etmek ve onları kurtarmak en güvenli yol gibi gelse bile bu durum ancak gerçek acil durumlarla sınırlandırılmaya çalışılmalıdır. Bu müdahalecilik bazı noktalarda helikopter ebeveynlerin de ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

Mesela çalışmadıkları spor aktivitesinden kötü bir not alan bir çocuğun bunu çalışmadığı için aldığını yaşayarak öğrenmesi gerekir. Böyle bir süreçten sonra öğretmenine ve tüm sınıfa karşı mahcubiyet yaşayacağında dolayı bir dahaki sefere derslerini daha iyi yapacaktır. Ebeveynler bu aşamada destek vermek istiyorsa özellikle yaşayacakları bu durum konusunda onları sonucu konusunda önceden düşünmelerini sağlayabilirler. Ayrıca, yaşadıkları bu deneyim onlara bu hatalardan kurtulabileceklerini de öğreten bir deneyim olacaktır.
  başarı ve Ankara özel okulları anne ve babalar
 

Dayanıklılığı Artırmak

Esneklik; sıkıntıyı yönetme, aksilikler ve başarısızlıklarla başa çıkma ve tekrar geri dönme yeteneğidir. Çocukların bağımsız olmalarını ve başarısız kalmalarını sağlamak, bunun inşa edilmesine yardımcı olur. Ve yetişkinlerle olan bağını güçlendirir. Ancak bu destek çocukların sürekli arkasını kollaması şeklinde değil, seçimlerinin ve yaptıklarının sonuçları ne olursa olsun sevileceklerini hissettirmeleri ile olmalıdır. Destek verirken çocuğun güvenini artırmak için ona güvenildiği türünden destekler de verilmelidir.

Sosyal Becerilerini Geliştirmek ve Empati Kurmak

Kum havuzunda oynama yeteneği, başarı için anahtarıdır. Çünkü bu aktivite çocukların nasıl arkadaş edindikleri, arkadaşlıklarını nasıl sürdürdüklerini, başkalarını dinlemeyi öğrendikleri, başkalarının düşüncelerini ve duygularını önemsemeyi öğrenmelerini gerektiren bir aktivitedir. Lütfen ve teşekkür alışkanlıklarını öğrenmekten, sosyal etkileşimleri içeren aktivitelere katılmaya, topluluğa ve gönüllü aktivitelere katılmaya kadar, anne ve babalar için çocuklarının bu becerileri geliştirmesinin birçok yolu vardır. Ve bu çalışmalar aynı zamanda çocuklar için iyi bir örnek belirlemede de her zaman yardımcı olmaktadır.

Merakını ve Yaratıcılığını Teşvik Etmek

Çocuklarla beraber parklara, müzelere veya tarihi yerlere gitmek, beraberce buraları keşfetmek çocukların merak ve yaratıcılık duygularını teşvik eder. Kütüphaneye gitmek, beraber kitap almak, boyama çalışmaları yapmak, belgesel izlemek, çocuğun kapasitesine göre haberleri okumak ve yorumlamak çocukların merakını ve yaratıcılığını teşvik edecek diğer çalışmalar arasındadır. Tüm bu yapılanlar çocuğun dünyaya hayranlık beslemesini ve hayatın güzelliklerini görmesine yardımcı olurken aynı zamanda yeteneklerini geliştirmeleri gerektiğini anlamalarına da yardımcı olur. Bunlar, okullarda öğretilen yetenekler değildir ve çocuğa fark yaratan becerilerdir. Ve aynı zamanda bunlar, insanların yollarını bulmalarına yaptıklarını başarmalarına ve bunu yaparken eğlenmelerine yardımcı olan becerilerdir.

Çocuklara genel ve okul başarısını artırmanın yolları ve iyi bir eğitim sunmak mutluluk ve başarı üzerinde büyük bir rol oynar.

Çocukların Okulda Başarılı Olmasına Nasıl Yardımcı Olunur?

 

Çocukluk çağının uzun yıllarını kapsayan okul hayatı, ebeveynler için de muammalarla dolu bir süreçtir. Çoğu ebeveyn elinden geleni yapsa bile hep bu konuda bir eksiklik hisseder. Çünkü çocuklarının geleceği için ne kadar yardımcı olabildikleri kafalarını kurcalayan bir sorudur. Ankara özel okulları içerisindeki Bilişim Koleji olarak, çocukların eğitimde başarılı olabilmeleri için önce eğitimi ve okulu sevmeleri, bunun önemini anlamaları gerektiğini biliyoruz. Bunların kazanılmasında anne ve babalar rolü ise büyüktür. Ana temeller atıldıktan sonra çocuğun eğitim hayatında başarı için gereken büyük adım atılmış demektir.

Başarı İçin Ebeveynlerin Örnek Teşkil Etmesi

Her ebeveyn çocuklarının iyi bir eğitim verilmesini ve bundan en iyi şekilde yararlanmasını istemektedir. Ancak, anne ve babalar için kendilerinden bir şeyler katmadan çocuklarından sınıfta başarılı olmalarını beklemeleri hata olur. Bir ok ebeveyn kendi yaşamlarının çocuklarının öğrencilik notlarını nasıl etkileyebileceğini merak etmektedir. Ebeveynlerin çocukların öğrenim hayatına dahil olmaları ve onlara yapacakları ile örnek teşkil etmeleri, izlemeleri onları bu süreçte başarılı olmak için cesaretlendirir ve bu da başarıyı getirir.

Çocuğun Eğitimini Yakından Takip Etmek

Çocukların okul başarısını artırmanın yolları arasında yer alan bir yöntem de çocuğun eğitimini yakından takip etmektir. Ebeveynlerin, ebeveyn-öğretmen toplantılarına, spor etkinliklerine veya sunumlara mümkün olduğunca sık katılması oldukça önemlidir. Bu şekilde ebeveyn, çocuğuna öğrenmeye öncelik verdiğini göstermiş olur. Çocuğun ders programını bilinmesi ve izlenmesi, ailenin ortak kullandığı takvime  çocuğun eğitimi ile ilgili önemli tarihlerin ve projelerin kaydedilmesi çocuğun ilerlemesini izlemede yardımcı olan adımlardır. Bu adım özellikle önemlidir çünkü ebeveynin çocuğun okula girmesinden itibaren ona katılması ona emsal teşkil eder. Onlara eğitimin ne kadar önemli bir konu ve karar olduğunu gösterir. Araştırmalar ebeveyn katılımının, davranış problemlerini azaltabildiğini ve performansı iyileştirebildiğini göstermektedir.

Öğretme Çalışması ve Organizasyon Becerilerini Artırmak

Küçük çocuklar, günlerini nasıl planlayabileceklerini ve bunu nasıl öncelendireceklerini öğrenmelidir. Okul öncesi çocuklar için okuma zamanını ayarlamak iyi bir başlangıçtır. Tüm çocuklar günlük işleri ve çalışma zamanını içeren rutinden yararlanabilir. Ödül tabanlı bir sistem oluşturmak, çocukların kendi ilerlemelerini takip etmelerine ve öğrenmelerinden sorumlu olmalarına yardımcı olabilir. Her çocuğun kendi şekilde öğrendiği bir stili olduğu unutulmamalıdır. Ebeveynler tarafından çocuğun öğrenme stilini belirlemek, bir çalışma ve organizasyon planı geliştirmesine yardımcı olmaktadır. İyi çalışma alışkanlıkları öğretmek çocuk birinci sınıfa gitmeden önce başlamalı ve büyüdükçe devam etmelidir.

Çocuğu Öğrenmeye Hazırlamak

Çocukla ilgili öğrenme rutini oluşturmak, ona sabah ve akşam görevlerini yerine getirmesinde yardımcı olmaktadır. Kahvaltıya zaman ayırması ve sağlıklı bir öğle yemeği hazırlamak unutulmamalıdır. Doyurucu bir kahvaltıyla çocuklar okulda daha iyi performans gösterir ve daha kolay odaklanırlar. Ayrıca, akşam programına ev ödevi zamanını da dahil etmelidir. Bir diğer önemli günlük rutin, çocuğun çalışmalarını kontrol etmek ve ertesi sabah çantalarını toplamalarına yardımcı olmaktır. Çünkü hazırlık okulda, özellikle de ilk yıllarda başarı için anahtar görevini görür.

İyi Bir Eğitim İçin Çocuğun Öğrendiklerini Kontrol Etmek

Çocuğun uzun sınıfları ve etkinlikleri hakkında düzenli olarak konuşmak için fırsat yaratılmalıdır. Her akşam yemeğinde veya haftada bir kez öğrendiklerini gözden geçirme, izlemenin harika bir yoludur. Bu çocuğa, harcadıkları çabayı önemsemediğini göstermenin yanı sıra sonuçların sınıfa aktif katılımını teşvik etmek için de yararlı olduğunu göstermektedir.

Çocuklar bazen okula ilgilerini yitirebilirler okul ile ilgili sorulan soruları cevaplamak istemeyebilirler. Bu nedenle çocuğun böyle süreçlerinde bir ebeveyn tarafından yaratıcı çözümler üretilmelidir. Mesela her gün aynı soruyu sormak yerine yeni ve onun ilgisini çekecek sohbetlerle öğrendikleri test edilebilir. Ebeveynler tarafından yapılmış olan hiçbir şey çocuğun okuldaki başarısını garanti etmese de bu kolay adımları izlemek başarılı öğrenim yolunda onlara yardımcı olacaktır.

Çocukları etkilemek için kullanabilecek en etkili araç doğru örneği belirlemektir. Ebeveynlerin evde öğrenmeyi hangi yollarla teşvik ettiği, çocuğun okul çalışmalarına nasıl katıldığı okul başarısını artırmanın yolları içerisinde önemli faktörlerden olduğu da unutulmamalıdır. İyi bir eğitim için iyi bir okul kadar anne ve babaların da etkileri önemlidir.

Başarı için Ankara özel okulları arasında yer alan Bilişim Koleji olarak çalışmalarımıza yön verirken, ailelerimizden aldığımız güçle ilerliyoruz.

Yorum Yap

Bursluluk Başvuru

En Başarılı Özel Okul Bilişim Koleji

İngilizce eğitim veren kolejler içinde en iyi özel okul olan okulumuz,  Ankara özel okullar listesi içerisinde zirveye yerleşen ve öğrencilerin kalabalıklar içerisinde kaybolmasına izin vermeyen bir kurumdur. Bursluluk sınavları sayesinde öğrenci başarısının karşılığını alabildiğiniz eğitim-öğretim yuvamız, LGS ve YKS başarısı en yüksek olan okuldur.

X