Okul tasarımları, en iyi özel okullar, okul seçimi, kolej seçimi, sınıf, sınıf ortamı, başarılı öğrenci, devamsızlık, devamsızlık sayısı, kreşler

Fiziksel açıdan dezavantajlı olan okullarda öğrencilerin sınav başarıları daha düşük olmakta. Bunda en önemli etken ise okul şartlarının öğrencileri psikolojik açıdan etkiliyor olması gösterilebilir. Okul tasarımları yapılırken birçok faktöre dikkat edilmelidir. En iyi özel okullar ya da devlet okulları arasından bir tercihte bulunulurken dikkat edilmesi gereken farklı etkenler vardır.

Okul tasarımları, en iyi özel okullar, okul seçimi, kolej seçimi, sınıf, sınıf ortamı, başarılı öğrenci, devamsızlık, devamsızlık sayısı, kreşler

Devamsızlık Oranları Daha Yüksek

Öğrencilerin başarıları göz önünde bulundurularak dizayn edilen ve iyi korunan okullardaki devamsızlık oranları, dezavantajlı okullara oranla çok daha düşük olmakta. Öğrenciler kendilerini rahat ve güvende hissedebildikleri ortamlarda ders çalışmaktan ve yeni bir şeyler öğrenmekten daha fazla zevk alıyorlar.

Kırık mobilya, kötü kokan sınıf ortamları ya da kirli koridor gibi sorunlar öğrencilerin, okula gitme isteklerini azaltmakta. Devamsızlık sayısının artması da öğrencilerin konuları kaçırmalarına ve başarısız bir dönem geçirmelerine neden olmakta. Bu açıdan okul ve kolej seçimi zaman ve dikkat gerektiren bir süreçten oluşmaktadır.

Zamanının büyük bir bölümünü okul ve sınıf içinde geçiren öğrenci için çevresel faktörler büyük önem taşır. Okul binaları tasarım açısından öğrenmeyi teşvik edici şekilde hazırlanmalıdır. Okul seçimi yapılırken; okulun görsel, fiziksel ve işitsel etkenleri göz önünde bulundurulmalıdır.

Okul tasarımları, en iyi özel okullar, okul seçimi, kolej seçimi, sınıf, sınıf ortamı, başarılı öğrenci, devamsızlık, devamsızlık sayısı, kreşler

Öğrenci sayısı, renkler, ışık, gürültü, temizlik, estetik görünüm, yerleşim düzeni gibi farklı aktörler çocukların okulları benimsemelerinde ya da okuldan soğumalarına neden olmaktadır. Öğrencilerin başarıları her bakımdan içinde yaşadıkları mekana, içinde bulundukları fiziksel ortama veya çevreye bağlıdır. Bu da en fazla vakit geçirdikleri kreşler, ana sınıfları, okul ya da liselerdir.

her yönüyle içinde yaşadığı mekana, çevreye veya içinde yaşadığı fiziksel ortama bağımlıdır.

Doğru Sınıf Ortamı Nasıl Olur?

  • Havadar ve geniş okul ortamları öğrencilere çok daha fazla kişisel alan tanınmasına yardımcı olur. Bu da öğrencilerin özellikle özgüven kazanımları üzerinde etkilidir. Sınıfların güneş ışığından yeteri kadar yararlanabiliyor olması da okulların ne kadar havadar olduğu konusunda bilgi vermekte.
  • Görsel açıdan öğrencilere hitap eden tasarımların kullanılmış olması, öğrencilerin okula isteyerek gitmelerini sağlar. Bu açıdan okul seçimi yapılırken, okul içerisinde kullanılan renklere de bakılması gerekmekte. Öğrencilere moral veriyor olması ve ders çalışma isteklerini artırması nedeniyle, okullarda sıcak renkler tercih edilmelidir.
  • Okul tasarımları yapılırken dezavantajlı öğrenciler de göz önünde bulundurulmalı, onların okul hayatlarını kolaylaştıracak projeler yürütülmelidir.
  • Sınıfların temiz ve düzenli olması öğrencilerin motivasyonlarını önemli derecede etkilemektedir.
  • Materyal açısından okul öğrencilerin istek ve ihtiyaçlarını tam olarak karşılayabilmeli. Kreşler ya da ana sınıfları çocukların eğlenebilecekleri ve güzel vakit geçirebilecekleri şekilde tasarlanmalıdır. Aynı şekilde diğer eğitim kademeleri de öğrencilerin isteklerine yeteri kadar cevap vermelidir.

Özellikle kolej seçimi yaparken okul ve sınıf ortamı iyi bir şekilde gözlenmelidir.

En iyi özel okullar arasında yer alan Bilişim Koleji, okul tasarımları tamamen 

öğrencilerin huzur ve güvenlik duyguları göz önünde bulundurularak yapılmıştır.

Yorum Yap

Bursluluk Başvuru

En Başarılı Özel Okul Bilişim Koleji

İngilizce eğitim veren kolejler içinde en iyi özel okul olan okulumuz,  Ankara özel okullar listesi içerisinde zirveye yerleşen ve öğrencilerin kalabalıklar içerisinde kaybolmasına izin vermeyen bir kurumdur. Bursluluk sınavları sayesinde öğrenci başarısının karşılığını alabildiğiniz eğitim-öğretim yuvamız, LGS ve YKS başarısı en yüksek olan okuldur.

X