Bilişim Koleji Eskişehir Gezisi

Bilişim Koleji Pursaklar Şubesi Eskişehir Kültür Gezisi

Bilişim Koleji Pursaklar Şubesi Eskişehir Kültür Gezisi

Ankara’nın en başarılı özel okullarından Bilişim Koleji olarak tarihimize ve kültürümüze verdiğimiz önemle Ekim ayında Pursaklar Şubemiz olarak Eskişehir’i ziyaret ettik. Kentimiz, tarihimizde Millî Mücadele Döneminde önemli yere sahip şehirlerimizdendir. Mustafa Kemal Atatürk’ün şu sözüyle Eskişehir ve Eskişehirlilere verdiği önemi hatırlayalım: ‘’Eskişehir’i ve Eskişehirlileri çok iyi tanırım. Millî Mücadele yıllarında büyük vatanseverlik ve üstün bir cesaretle mücadelemizin daima yanında olmuş, bu mücadeleye çok geniş yardımlarda bulunmuşlardır. Gördüğüme göre halk aydın ve faaldir. Toprak verimlidir. Az zamanda zayiatı telafi ve fedakârlıklarıyla iftahar edecektir.’’

Eskişehir Kültür Gezisi

Şehir toprakları üzerinde kurulan medeniyetlerden bazıları Frigya, Bizans, Anadolu Selçukluları ve Osmanlı İmparatorluğu’dur. Eskişehir, cumhuriyetin ilanının ardından 1925 yılında il olmuştur. İç Anadolu Bölgesinde bulunan bu ilimiz tarihi ve turistik miras bakımından oldukça zengindir. Han ilçesi yakınlarında Friglerden kalma Yazılıkaya Anıtı, Odunpazarı Modern Müzesi ve Odunpazarı Evleri, Porsuk Çayı mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir. Porsuk Çayı üzerinde Porsuk Barajı, Sakarya Nehri üzerinde ise Gökçekaya Barajı olmak üzere 2 baraj bulunmaktadır.

Bilişim Koleji Pursaklar Şubesi Eskişehir Kültür Gezisi

Şehirde Kültür ve Sanat

Şehirde kültür ve sanata verilen önem dikkat çekmektedir. Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrolarının 3 sahnesinin yanında 3 adet de kültür merkezi bulunmaktadır. Anadolu Üniversitesi ve Büyükşehir Belediyesi bünyesinde iki adet senfoni orkestrası bulunmaktadır. Ayrıca her yıl düzenlenen Uluslararası Eskişehir Festivali ile şehirde sinema, müzik, tiyatro, resim gibi dallarda sergiler ve gösteriler yapılmaktadır. Bunların yanında Osmangazi Üniversitesi, Eskişehir Teknik Üniversitesi ve Anadolu Üniversitesi olmak üzere 3 büyük üniversite burada olduğu için öğrenci nüfusunun oldukça fazla olduğu bir eğitim kentidir. 2013 yılında Türk Dünyası Kültür Başkenti ve UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Başkentliği unvanlarını almıştır.

Kentte birçok müze de bulunmaktadır. Bunlardan biri şehirde bulunan antik eserlerin yer aldığı Eskişehir Arkeoloji Müzesi’dir. Ayrıca Bilim Sanat ve Kültür Parkı, Kent Park, Çağdaş Cam Sanatları Müzesi, Pessinus Müzesi, Seyitgazi Müzesi, Yunus Emre Müzesi, Eskişehir Atatürk ve Kültür Müzesi, Tayyare Müzesi/Hava Müzesi, Eskişehir Balmumu Müzesi, Osmanlı Evi Müzesi, Karikatür müzesi, İnönü Savaşları Karargâh Müzesi bulunmaktadır.

Şehrimiz lüle taşı ve bor madeni gibi yeraltı zenginliklerinin yanı sıra termal kaynaklara da sahiptir. Lületaşı işlemeciliği ile kilim, halı, seccade, heybe ve çuval dokumak yörede oldukça yaygın el sanatlarındandır.

Ülkemizin bu güzide şehrine düzenlediğimiz kültür gezisinden öğrencilerimiz ve biz oldukça keyif aldık. Bir sonraki gezimizi sabırsızlıkla bekliyoruz.

 

Yorum Yap

Bursluluk Başvuru

En Başarılı Özel Okul Bilişim Koleji

İngilizce eğitim veren kolejler içinde en iyi özel okul olan okulumuz,  Ankara özel okullar listesi içerisinde zirveye yerleşen ve öğrencilerin kalabalıklar içerisinde kaybolmasına izin vermeyen bir kurumdur. Bursluluk sınavları sayesinde öğrenci başarısının karşılığını alabildiğiniz eğitim-öğretim yuvamız, LGS ve YKS başarısı en yüksek olan okuldur.

X