Bilişim Koleji|Sınav Kaygısı Nedir? - TYT / AYT / LGS - Bilişim Koleji

Sınav Kaygısı Nedir?

Sınavlar, eğitim hayatı boyunca edinilen çeşitli alanlardaki bilgilerin, ne kadar doğru ve yeterli öğrenildiğini ölçen bir araçtır. Aynı zamanda hafızanın tazelenmesi ve öğrenilenlerin kalıcı olmasına da yardıma olmaktadır. Buna karşın sınavların olası sonuçları kişide endişe başta olmak üzere pek çok tedirgin edici duyguyu da beraberinde getirebilir. Ortaya konulan çabanın ve çalışmanın sonuçlarına dair kaygı duymak gereklidir. Böylece yapmak istenilen işe odaklanabilir ve iyi sonuç almak için motive olmamız kolaylaşır. Bu noktada duyulan sınav kaygısı açısından şiddeti; yani kaygı düzeyi başarıda belirleyici olmaktadır. Sınav heyecanı doğru bir şekilde yönlendirildiğinde, zihnin tamamen açılmasını sağlar.

Sınav Kaygısı Duyanların Genel Düşünce Silsilesi

Sınav öncesinde kaygı duymak gayet normal bir süreçtir. Ancak karşılaşılan stresin derecesi, etkisi açısından önem taşımaktadır. Kaygı düzeyi yoğunluğu, sınav başarısını düşürmektedir. Sınav stresi duyan çoğu kişide sıkıntılı düşüncelerle zihinlerini yordukları gözlenmektedir. Bu düşünce silsilesi içerisinde, bu tarz düşüncelerin hayatı kolaylaştırıp kolaylaştırmadığı sorulmalıdır. Yapılması gereken şey, tüm bu düşüncelerden uzaklaşarak tam tersini düşünmektir.

Sınav Kaygısının Fiziksel Belirtileri

Sınav kaygısı duyan kişilerin en büyük sorunu, daha önce öğrenilmiş olan bilgilerin sınav anında hatırlanmamasıdır. Bu durum ders çalışmaya fazla vakit ayıran öğrencilerde de gözlenebilmektedir. Başarısızlık, ders çalışmamakla alakalı olabileceği gibi, kişinin kendi zihninde ürettiği “yapamayacağım” kaygısıyla ilgili olabilir.

Sınavdan Önce Kaygı Düzeyi İçin Öneriler

Kaygı anında, zamanı sınava göre ayarlamak zorlaşır. Kişi zaman kavramını yitirebilir. Böyle bir sınav ortamında ise yeteri kadar soru yapılamayabilir ve zamanın azaldığı fark edildiğinde kişi daha fazla panik olmaya başlar. Sınav önce telaşla tekrar yapmaya çalışmak yerine zihni rahatlatıcı işlerle meşgul olunabilir ve zamanı iyi değerlendirmeye yönelik bir taktik belirlenebilir.

Sınav öncesinde yaşanan yüksek kaygı ya da yoğun çalışma temposu beden ve zihin yorgunluğunun yanında tükenmişlik belirtileri gösterebilir. Sınav stresi sonucunda ortaya çıkan yorgunluk anlarında, ders çalışmak bırakılmalıdır. Kişiyi eğlendirecek aktivitelerle gerginlik azaltılmalıdır.

Severek ve eğlenerek gerçekleştirilen etkinlikler, stres seviyesini azaltacaktır. Bu nedenle hobiler terk edilmemeli ve arkadaşlarla ya da aileyle vakit geçirilmelidir.

Sınav döne­minde rejim yapmak ya da sürekli yüksek kalorili gı­dalar tüketmek vücudun dengesini bozmaktadır. Sağlıksız beslenme; vitamin eksikliğinden kaynaklanan yorgunluk hissi gibi vücudun tepki göstermesi, kaygının yükselmesini desteklemektedir.

Sınav öncesindeki gece uykunun iyi alınması, sınavda dikkati artırır. Yatmadan önce kolay okunacak bir kitap okuyarak ise stres seviyesinin azalmasına yardımcı olur.

Sınav Anında Kaygıyı Azaltacak Öneriler

Kaygı duymak, çevreden gelebilecek işlere ya da belirsiz tehditlere karşı insan bedeninin ortaya koyduğu bir savunma mekanizmasıdır. Bu nedenle gayet doğal bir tepkidir ve gereklidir. Ancak kaygı nedeninin gerçekliği, oluşturduğu kaygının derecesi ve sonuçları önem teşkil etmektedir. Her duyguda olduğu gibi kaygı da düşüncelerle yaşamını sürdürebilir. Bu da kaygının düşünceler yoluyla kontrol edilebildiğinin bir göstergesidir.

Sınav heyecanı ya da sınav stresi normal bir duygu durumudur. Ancak önemli olan içinde bulunulan anı olumsuz etkileyip etkilemediğidir.

Premium WordPress Themes Download
Download WordPress Themes
Download WordPress Themes Free
Download WordPress Themes Free
download udemy paid course for free
download redmi firmware
Download WordPress Themes
  • Ankara’nın En Kaliteli Özel Okulu

    Ankara’nın En Kaliteli ve En Yenilikçi Özel Okulu Ödülü İngilizce Eğitiminde En İyi Olan Okulumuz, En Kaliteli Akademik Eğitimi ile Eğitim Yönetimi Derneği Tarafından 2017 ve 2018 Yıllarında “Ankara’nın En Kaliteli Özel Okulu” Ödülüne Layık Görülmüştür. Bilişim Koleji Geçmişten Gelen Yüksek Başarısını, LGS ve YKS Sonuçlarıyla Devam Ettirmektedir.

  • error: Web Sitemiz Korumalıdır!!!
    Attend Our Admissions Open House on November 11
    LEARN MORE
    close-image