Liseye Geçiş Sınavı için sınavdan önce ve LGS'den önce yapılması gerekenler önem taşır bu nedenle LGS deneme sınavı ve soru çözümü önemlidir.

Her yıl olduğu gibi bu yıl da binlerce öğrencinin gireceği Liseye Geçiş Sınavı (LGS)’na az bir süre kaldı. Sınava sayılı günler kala LGSde en başarılı okul olan Bilişim Eğitim Kurumları Ortaöğretim Bölümü Rehberlik Hizmetleri Öğretmeni Safiye ARAYDIN, LGS’den önce yapılması ve dikkat edilmesi gerekenler hakkında, öğrencilere önemli uyarılarda bulundu. Araydın, sınavdan önceki son gün, soru çözümü ve çok daha fazlasıyla ilgili bilgi verdi.

Uzun bir çalışma maratonu olan LGS’den önce, kalan zamanın verimli geçirilmesi gerekiyor. Sınava az bir zaman kala hem öğrencilerin hem de velilerin heyecanı artarken sınava hazırlık sürecinin tamamı gibi bu kalan zamanın da doğru bir şekilde yönetilmesi çok önemlidir.

Bu süreçte öğrenciler, öncelikle konu eksikliklerinin olup olmadığını kontrol etmelidir. Daha sonra konu eksiklikleri varsa bunları tamamlamalıdır. Bunun için okuldaki öğretmenlerinden ya da konuyu bilen arkadaşlarından veya velilerden destek alabilirler. Çünkü eksik olduğunu düşünerek sınava girmek öğrencinin sınav anında panik olmasına yol açar. Sınav anında panik olmamanın en iyi yolu konulara hakim olunduğunun ve eksikliklerinin olmadığının bilinmesidir. Bu aynı zamanda öğrencileri başarıya da götürür.

Öğrenci konu eksikliklerini tamamladıktan sonra da bildiği konuları tekrar gözden geçirmeye özen göstermelidir. Çünkü süreç içerisinde bilinen konular unutulabilir. Mümkün olduğu kadar tekrar yapabilmek bu nedenle oldukça önemlidir.

sınavdan önce soru çözümü, Liseye Geçiş Sınavı için sınavdan önce ve LGS deneme sınavı ve soru çözümü önemlidir.
sınavdan önce soru çözümü, Liseye Geçiş Sınavı için sınavdan önce LGS deneme sınavı ve soru çözümü önemlidir.

Soru Çözümü Atlanmamalı

Eksik konuların üzerinden geçildikten ve konu tekrarlarının yapılmasından sonra bu konularla ilgili mutlaka soru çözümü yapılmalıdır. Eksiklerini tamamlayan öğrencinin bu konularla ilgili soru çözmesi, konuların pekişmesi konusunda öğrencilere yardımcı olur. Her gün düzenli olarak LGS deneme sınavı çözümü yaparak çalışılması gerekmektedir. Denemelerde yanlış cevaplandırılan sorularla ilgili konulara tekrar bakılmalı ve bu konuların eksikleri tamamlandıktan sonra tekrar soru çözümü yapılmalıdır. LGS deneme sınavı eksik konuların giderilmesinde öğrenciler için büyük bir avantajdır.

Sınavdan önce, son 3 günde ders çalışılmaması gerektiğine dair inanışın yerine öğrencilerin o anki istek ve algı durumları göz önüne alınmalıdır. Öğrencinin kendine güveni artacaksa ve çalışma isteği bulunuyorsa son gün de dahil olmak üzere sınavdan önce her gün ders çalışması normaldir.

Çoğu öğrenci son gün ders çalışarak sınava girdiğinde sınavda çok daha rahat olabiliyor. Kendinden emin olarak sınava giren öğrencilerin kaygı seviyelerinde azalma gözlenir.

Kendisine güvenen ve rahat olan bir öğrencide sınav heyecanı 2 dakika sürerken, sınava yeterince çalışmadığına inanan öğrencilerde sınav paniği ortaya çıkabilir. Bu durumda ise öğrencinin telaşa kapılmasına ve soruları görememesine neden olur. Ancak dinlenerek sınava girebilmeleri adına sınava bir gün kala dinlenmeleri, öğrencilerin yararına olacaktır.

Tüm bunlar da gösteriyor ki asıl önemli olan, sınava görecek öğrencilerin kendisine olan inançlarıdır. Bu inançları onlara başarıyı getirecektir. Birkaç nefes egzersizi ile sınav stresinin önüne geçilebilir ve kan dolaşımı rahatlayacağı için beyin de rahatlayacaktır.

Son Güne Dikkat!

Sınavdan bir önceki gün, güne erken başlanmalıdır. İyi bir kahvaltıdan sonra o günü öğrenciler, rahatlatıcı aktiviteler yaparak zihinlerini ve bedenlerini dinlenmeye ayırabilirler. Sakin ve doğayla iç içe bir ortamda yürüyüş yapabilir, günün birkaç saatini kitap okuyarak geçirebilirler.

Sınava bir gün kala, ertesi günü zihinlerinde olumlu bir şekilde düşünmek streslerini azaltacaktır. Gerekirse gözlerini kapatarak sınav anını hayal ederek her şeyin yolunda gittiğini, düşüncelerine yerleştirebilirler. Bu sınav anında panik olmalarını da engelleyecektir.

Sınavdan önce sağlıklı beslenmek özellikle önemlidir. Mide rahatsızlığına neden olacak ya da alerjik gıdalardan uzak durulması sınav günü kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar.

Sağlıklı Beslenmek Sınav Başarısını Etkiler

sınavdan önce soru çözümü, Liseye Geçiş Sınavı için sınavdan önce ve LGS deneme sınavı ve soru çözümü önemlidir.
sınavdan önce soru çözümü, Liseye Geçiş Sınavı için sınavdan önce LGS deneme sınavı ve soru çözümü önemlidir.

Sağlıklı beslenme öğrencilerin hafıza ve beyin gelişimi açısından oldukça önemlidir. Bu nedenle amaç hiçbir zaman sadece karın doyurmak olmamalıdır. Hafıza ve konsantrasyon üzerinde etkileri göz önünde bulundurularak besleyici özelliği öne çıkan gıdalar tercih edilmelidir. Sağlıklı beslenme sadece Liseye Geçiş Sınavı döneminde değil, hayatın her döneminde başarı üzerinde belirleyici rol oynar. Bu nedenle sağlıklı beslenmeyi çocukluk döneminde alışkanlık haline getirmek, yetişkinlik dönemi için de oldukça önemli bir hazırlıktır.

Düzenli olarak kahvaltı yapmak bir alışkanlık haline getirilmelidir. Besin çeşitliliğine önem verilerek tek tip beslenmemeye özen gösterilmelidir. Özellikle sınav zamanı pekmez, ceviz, esmer ekmek, yumurta, peynir, zeytin, domates, salatalık,  ve yeşil biber, maydanoz gibi çeşitliliği bol kahvaltı tercih edilmelidir. Gazlı ya da kafein oranı yüksek içecekler tercih edilmemeli, bunlar yerine kuşburnu ve ıhlamur gibi bitki çayları ya da taze sıkılmış meyve suları içilmelidir.

sınavdan önce soru çözümü, Liseye Geçiş Sınavı için sınavdan önce LGS deneme sınavı ve soru çözümü önemlidir.
sınavdan önce soru çözümü, Liseye Geçiş Sınavı için sınavdan önce LGS deneme sınavı ve soru çözümü önemlidir.

Unutulmaması gereken en önemli nokta ise LGS’den önce, öğrencilerin kendilerine olan güvenlerini kaybetmemeleridir. Kendine güvenen ve inanan her öğrenci hedeflediği başarıya ulaşacaktır. Kendine inanmak, stres seviyesini ve heyecanı azaltacağı için öğrenciler sınavlarda tam performans gösterme şansı elde edebileceklerdir. Hak ettiği başarıyı elde eden öğrenci eğitim öğretim hayatının sonuna kadar bu başarıyı sürdürebilecektir. Sınav süreçleri ve sınav sonrasında en başarılı okul olan Bilişim Koleji olarak öğrencilerimizin her zaman yanında olmaya devam edeceğiz. Yirmi beş yıllık eğitimcilik hayatımızda öğrencilerimizin yanında olmaktan ve başarılarına ortak olmaktan gurur duyuyoruz. 

Yorum Yap

Bursluluk Başvuru

En Başarılı Özel Okul Bilişim Koleji

İngilizce eğitim veren kolejler içinde en iyi özel okul olan okulumuz,  Ankara özel okullar listesi içerisinde zirveye yerleşen ve öğrencilerin kalabalıklar içerisinde kaybolmasına izin vermeyen bir kurumdur. Bursluluk sınavları sayesinde öğrenci başarısının karşılığını alabildiğiniz eğitim-öğretim yuvamız, LGS ve YKS başarısı en yüksek olan okuldur.

X